Elon Musk beültette az első agyimplantátumot – forradalmi biotechnológiai újítás érkezik

Szerző: | febr 23, 2025 | Hírek, Szoftverek | 0 hozzászólás

Az agyimplantátum forradalma elérkezett! Gondolatokkal irányított eszközök, telepatikus kommunikáció és az emberi elme legújabb határai – vajon eredményesebb jövő elé nézünk vagy egy veszélyes kísérletnek leszünk tanúi?

Mi történik akkor, ha egy agyimplantátum segítségével gondolatainkkal közvetlenül irányítani tudnánk a technológiát, ahol az agyunk és a számítógépek közötti határvonal elmosódik? Manapság már ott tartunk, hogy a sci-fi írók fantáziája valóra válik; az agy-számítógép interfészek (BCI) fejlődése révén ez a jövő egyre közelebb kerül hozzánk.

Elon Musk Neuralink vállalata úttörő ötletekkel valósítja meg ezt a forradalmat.

2024 januárjában a cég bejelentette, hogy a legelső agyimplantátum beüteltése, amit emberi agyba ültettek, sikerrel zárult. Az implantátum célja, hogy dekódolja az agyi tevékenységet, aminek köszönhetően, hamarosan gondolataikkal irányíthatjuk külső eszközeinket, számítógépeinket, okostelefonjainkat.

Ez egyébként óriási mérföldkő és előrelépés a mozgáskorlátozottak számára, akik így önállóságukat és kommunikációs képességeiket is rövid időn belül visszanyerhetik, köszönhetően Elon Musk  agyimplantátum ötletének.

A Neuralink mellett további vállalatok is jelentős áttöréseket értek el ezen a területen.

A Synchron nevű cég kifejlesztette az úgynevezett Stentrode agyimplantátumot, amellyel gondolathullámokkal is képesek leszünk irányítani az Amazon Alexa intelligens otthoni eszközeit és az Apple Vision Pro headsetjét.

Lassan ott tartunk, hogy élő Cyber nemzedékké szakosodunk egy. Már aki nyitott az agyimplantátum megoldására. Én nem biztos, hogy élnek ezzel a lehetőséggel, de nem kétség, elgondolkodtató jelenségnek leszünk tanúi. Véleményem szerint ez valóban óriási, ugyanakkor ijesztő előrelépés. Nem állunk messze a CD Projekt Red stúdió népszerű játéka, a Cyberpunk elképzelésétől.

Cyberpunk agyimplantátum

Kép forrása: Freepik – Minden jog fenntartva

A technológia fejlődése nem itt ér véget. A kutatók már dolgoznak azon, hogy az agy-számítógép interfészek, röviden az agyimplantátumok még precízebbek és hatékonyabbak legyenek a kelleténél, bár kiemelendő, hogy a legfontosabb céljuk a mozgáskorlátozott személyek életminőségének javítása.

A páciensek hamarosan gondolataikkal irányíthatnak eszközöket, például számítógépeket, kerekesszékeket vagy robotkarokat. 

A kutatások azonban ennél is tovább mutatnak. A tudósok azon dolgoznak, hogy az emberi elme és a technológia közötti kapcsolatot új szintre emeljék egy forradalmi agychip létrehozásával.

A cél az információfeldolgozás gyorsítása, (bár én úgy gondolom, hogy így is rohamtempóban dolgozzuk fel az interneten és a mai világban látott információ tömkeleg nagy részét.) az emlékezet fejlesztése (erre viszont nagyon hasznos lehet a chip) és akár az adatok közvetlen tárolása az agyban (Mondjuk ez felvet egy-két kérdést, de gondolom itt az adatzivatarra gondolnak, tehát a telepatikus gondolatáramlás és még az ennél is több mennyiségű információ sokaság tárolására.)

Gyors tanulás

Kép forrása: Freepik – Minden jog fenntartva

Ha bevezetik az agyimplantátumokat, az teljesen átírhatja a tanulási folyamatokat a munkavégzés vagy a kreatív alkotás lehetőségeit. Személyes véleményként szeretném kiemelni, hogy ha valaki agyi implantátum beültetése nélkül feszegeti kreativitásának határait, fél életnyi tanulást követően, majd egyszer csak CyberJancsi előrukkol egy olyan ötlettel, ami még az emberi szinten magasnak vélt kreativitás mércét is túllépi 10 perc alatt, szerintem ez nem teljesen fair, valószínüleg nem 2 Ft-ért adakozzák a kreativitásunkat fokozó, gondolkodást gyorsító, agyunkat extra tárhellyel bővítő kütyüt.

Természetesen, ha csak mozgáskorlátozottak vagy tudosók számára készítik az eszközt, ugyanis ez nem derült ki a forrásból, akkor teljesen más a helyzet.

Kép forrása: Freepik – DC Studio – Minden jog fenntartva

A telepatikus kommunikáció ötlete egyébként különösen izgalmas. Az agyhullámok dekódolásával konkrétan szavak nélkül, pusztán gondolatokkal kapcsolódhatunk egymáshoz. Mármint tényleg, ez nem semmi. Ez a fajta módszer különösen azok számára lenne hatalmas mérföldkő, akik beszédképtelenek vagy súlyos mozgáskorlátozottsággal élnek, de hosszú távon az is elképzelhető, hogy a teljesen normálisnak vélt társadalmi interakciók is teljesen átalakulhatnak.

Bár ez még jövőbeli technológia, az irány egyértelmű: az emberi elme és a digitális világ közötti határok elmosódnak, és olyan megoldások születhetnek, amelyek a lehetetlent is elérhetővé teszik.

Telepatikus kommunikáció

Természetesen az agyi hullámokat módosító implantátumok számos etikai és biztonsági kérdést is felvetnek. Az agyi adatok védelme, a személyes információk biztonsága és a technológia esetleges visszaéléseinek megakadályozása mind olyan területek, amelyek alapos megfontolást igényelnek. Valljuk be, nem biztos hogy hacker támadás áldozatává akarnánk válni.

A potenciális előnyök – mint például a neurológiai betegségek kezelése, a kommunikációs képességek javítása és az emberi agy kapacitásának növelése – arra ösztönzik a tudósokat és fejlesztőket, hogy folytassák munkájukat ezen a területen.

Az agy-számítógép interfészek, röviden agyimplantátumok fejlődése már-már az emberi lehetőségek határait is feszegeti.  Ahogy egyre mélyebben megértjük és kihasználjuk agyunk potenciálját, úgy válik valóra az a jövő, ahol a gondolataink már nem csak foszlányok maradnak, közvetlenül befolyásolhatják a világot körülöttünk.

3 zseniális szoftver, amivel 2 órányi munkát megspórolhatsz minden nap!

Ha naponta akár két órát is megspórolhatnál az ismétlődő, időrabló feladatok automatizálásával, mit kezdenél vele? Több szabadidőt töltenél a családoddal, hatékonyabban növelnéd a vállalkozásodat, vagy egyszerűen csak kevesebb stresszel dolgoznál?Bemutatunk három...

2030-ra már repülő autókkal közlekedhetünk? – Valósággá vált a “Vissza a jövőbe” film koncepciója

A "Vissza a jövőbe" film jelképes repülő autói hamarosan valósággá válnak: az amerikai Alef Aeronautics sikeresen tesztelte első repülő autóját városi környezetben, így a vásárlók már az idei évben hozzáférhetnek a járműhöz.Az elmúlt évtizedekben megálmodott és...

Avowed betekintő – Az Obsidian visszatért –Az idei évet nyitó legnevezetesebb RPG-t láthatjuk?

Több fejlesztő és játékújságíró is Twitter-posztokban és interjúkban beszélt arról, hogy a Baldur’s Gate 3 után nehéz lesz más RPG-knek ugyanazt a szintet megugrani – Az Avowed biztonyított. A Larian Studios által megteremtett RPG-mérce rendkívül magasra került. Bár...

10 ikonikus játékbéli pillanat, amikor a játékosok türelme próbára lett téve

A videojátékok világa maga a csatatér – tele eufóriával, győzelemmel, de néha könyörtelen kudarcokkal. Vannak pillanatok, amikor a karakterünk és türelmünk is halálos sebet kap. Az ujjak görcsösen kapaszkodnak a kontrollerbe, a képernyő előtt visszhangzik az elfojtott...

Steam Sale leárazások – Most indul 2025 legnagyobb játékkiárusítása

Indul a 2025-ös Steam Sale – Készülj a legnagyobb gamer bevásárlásra! A Steam Sale ismét életre kelti a vásárlási lázat a 2025-ös évben. Most, amikor a legnagyobb kedvezmények és tematikus akciók kapcsán kopogtatnak a virtuális ajtóinkon, itt az ideje, hogy...

„A legerősebb GPU, amit valaha láttunk – vagy csak egy méregdrága túlzás? Nézzük az RTX 4090-et!”

A videókártyák különösen gyors ütemben fejlődnek, és ahogy a játékok egyre részletgazdagabbak és realisztikusabbak lesznek, egyenes arányban nő az igény a csúcskategóriás hardverek iránti keresletre. De vajon tényleg érdemes azonnal beruházni az új kedvencbe, vagy...

Megérkezett a PC Universe! – Technológia egy helyen!

Üdvözöllek az oldalamon! A technológia világa sosem alszik. Újabb és újabb kütyük, erősebb hardverek, innovatív szoftverek és izgalmas, már-már a valósághoz hasonlító grafikával és játékmenettel dúsított videójátékok jelennek meg nap mint nap. Ha szeretsz a...