Avowed betekintő – Az Obsidian visszatért –Az idei évet nyitó legnevezetesebb RPG-t láthatjuk?
Több fejlesztő és játékújságíró is Twitter-posztokban és interjúkban beszélt arról, hogy a Baldur’s Gate 3 után nehéz lesz más RPG-knek ugyanazt a szintet megugrani – Az Avowed biztonyított.
A Larian Studios által megteremtett RPG-mérce rendkívül magasra került. Bár konkrét stúdiók ritkán nyilatkoznak más fejlesztők munkájáról ilyen módon, az alábbi fejlesztők és iparági szereplők jelezték, hogy a Baldur’s Gate 3 sikerének hatásai messzire nyúlhatnak:
Obsidian Entertainment – Bár az Avowed saját úton jár, az Obsidiannak is szembe kell néznie a BG3 hatásával az RPG-piacon.
Bethesda – A Starfield megjelenése kapcsán sokan emlegették a BG3-at, mint az RPG-k új mércéjét, amelyhez a Bethesda játékai is viszonyulnak.
BioWare – A stúdió, amely egykor a Baldur’s Gate eredeti játékait készítette, a Dragon Age: Dreadwolf fejlesztése során érezheti a nyomást, hogy megfeleljen az új elvárásoknak.
CD Projekt Red – A Cyberpunk 2077 és a The Witcher franchise mögött álló stúdió is érzékeli a narratíva- és választásközpontú RPG-k elvárásainak növekedését.
Most, 2025 elején, amikor az Obsidian új fantasy RPG-je megjelent, elkerülhetetlen az összehasonlítás.
Nem, ez nem a Baldur’s Gate 3. Nem Stalker 2. Nem is Kingdom Come: Deliverance 2 vagy Fallout: New Vegas, The Elder Scrolls V: Skyrim.
Az Avowed valami más: egy régi vágású, mégis tartalmas akció-szerepjáték, amelynek minden hibája ellenére ott csillog az Obsidian legendás történetmesélési tehetsége.

Az Avowed misztikus atmoszférája és a Dreamscourge – „lélekpestis” fenyegetése
Az Avowed egy misztikus és veszedelmes világba, a Living Lands-be repít minket, ahol egy „lélekpestis” – a Dreamscourge – fenyegeti az emberek és az állatok épségét.
Az általunk alakított névtelen hős az Aedyr birodalom küldötte, akit azért küldenek ide, hogy megállítsa a járvány terjedését, mielőtt az eléri a birodalmat. A csavar? Főhősünk egy Godlike, vagyis isteni képességekkel rendelkező figura, akinek különleges ereje és rejtélyes múltja faragja a történet alakulását.
Az Avowed világa egyértelműen a Pillars of Eternity univerzumából merít, és azok számára, akik játszottak az Obsidian korábbi CRPG-ivel, számos ismerős elemet tartogat. Régi fajok, mitikus istenek és komplex politikai játszmák formálják ezt a világot, amely bár nem olyan dinamikus, mint más modern RPG-kben, mégis gazdag történeteknek lehetünk tanúi.

Karakterek és párbeszédek Avowed módra– Az Obsidian mestermunkája
A történetet az Avowed egyrészt a főszálon keresztül meséli el, másrészt mellékküldetésekkel fűszerezi a már így is tartalmas és gazdag történetszálat, harmadrészt a karakter interakciókban sem szenvedhetünk hiányt, bőven kijut mindenkinek a különböző monológok között is kedvére válogatni a játékosnak, hogy miként, hogyan, milyen indok vezérelvén válaszoljunk az egyes szituációkra.

A négy fő társunk különféle személyiségeket képvisel: Marius, a kemény külső mögött egy aranyszívű harcosra lehetünk figyelmesek; Kai, a szarkasztikus, de hűséges barát (akit véletlenül épp Garrus eredeti szinkronszínésze, Brandon Keener szólaltat meg); és egy titokzatos, pikáns humorú karakter, akiről többet elárulni szimplán spoilerezés lenne.

A párbeszédek itt sem okoznak csalódást. Az Obsidian védjegye a jól megírt, árnyalt beszélgetések, és az Avowed ezt tökéletesen reprezentálja. Bár a választásaink nem mindig hoznak óriási fordulatokat, az interakciók így is élvezetesek és élettel teliek.

Harcrendszer – egy kis Hexen, egy kis Skyrim
Az Avowed harcrendszere egyértelműen az akció-RPG vonalat követi. A fegyverek széles skáláját használhatjuk: kardokat, baltákat, lándzsákat, varázskönyveket és pisztolyokat. A mágia kiemelt szerepet kap, és a játék egyik legélvezetesebb része, amikor egyik kezedben egy tűzvarázslattal felerősített kardot tartasz, a másikban pedig egy grimoárt, amely villámokat szór az ellenségekre. A kettős fegyverhasználat rengeteg kreatív kombinációval színesíti a már így is színpompás, már-már szinte elvont világot.

A harc gyors és dinamikus, bár nem annyira mély, mint néhány hardcore RPG-ben. Az ellenfelek mozgékonyak, és a csaták folyamatos mozgásra és taktikázásra ösztönöznek. Társaink speciális képességekkel rendelkeznek, de az aktív harcban gyakran inkább csak díszletelemekként rohangálnak fel alá,(vagy épp áldogálnak), semmint tényleges lövedékekkel vagy kardhadonászásokkal aprítanák az ellent.

A világ szépsége és korlátai
Az Avowed világa lélegzetelállítóan gyönyörű. A tájképek, a barlangok és az ősi romok cinematográfiai érzékenységgel lettek megtervezve, és gyakran olyan látvány tárul elénk, amely tíz éve még túl ambiciózus koncepció rajznak tűnt volna.

“Elképedve ültem a képernyő előtt, amikor legelőször cseppentem bele az Avowed különleges, vizuális látképébe. Az érzés művészi ecsetvonásként jellemezhető, amikor látsz egy óriás amorf alakú gombákkal, zöldellő liánokkal és szikrázó vízömleteggel körülölelt horizontot, egyenesen az az érzetem támadt, hogy bele akarok költözni.”
Mindez azonban statikus világba ágyazódik. A környezet ugyan meseszép, de nem interaktív; nincsenek váratlan események, és a világ nem reagál a tetteinkre úgy, mint például egy Bethesda-játékban.

Döntések és szerepjáték – mennyire vagyunk szabadok?
Bár az Avowed hagyományosan az Obsidian narratív fókuszú RPG-jei közé tartozik, a választásaink itt korlátozottabbak, mint mondjuk a Fallout: New Vegas-ban. A játék ugyan megadja az illúziót a döntési szabadságról, de valójában a legtöbb döntés egy előre meghatározott ívre fut ki. Az viszont kifejezetten élvezetes, hogy a karakterünk személyiségét alakíthatjuk – lehetünk szarkasztikusak, bölcsek vagy éppen kegyetlenek.

Technikai teljesítmény – hozza, amit kell?
Az Avowed vizuálisan lenyűgöző, de technikai oldalról nem hibátlan. Egy RTX 3060 és Ryzen 5 5600H párossal tesztelve a játék időnként képes volt 30-40 FPS-re esni, különösen zsúfoltabb területeken. Bár még alacsony beállításokon is szép látványt nyújt, néhol, főleg zsúfoltabb területeken a grafikai részletek csúnyán mutatnak alacsony minőségben.
Egy RTX 3060 Ti, 16 GB RAM és egy AMD Ryzen 5 5600X processzorral tesztelve (ray tracing és NVIDIA Reflex kikapcsolva, V-Sync bekapcsolva, alap grafikai beállítások HIGH fokozatra állítva), a játék stabilan futott, 50-60 FPS közötti teljesítménnyel, ami ebben a kategóriában, véleményem szerint teljesen játszható eredménynek számít.

Érdemes játszani az Avowed-dal?
Hogy érdemes-e kipróbálni? Egyértelműen hatalmas IGEN.
Ne lepődj meg, ha napokra beszippant és a képernyő elé szegez! Tényleg van egy különleges varázsa – a „parkour”-szerű, platformról platformra ugráló rendszer, vagy röviden a „mászómozgásrendszer”, fantasztikus, smooth, és teljesen kikapcsoló élmény.

A harcrendszer nálam hatalmasat ütött, bár harc terén én a Fable Anniversary harcrendszerével is teljes mértékben ki vagyok békülve – függetlenül attól, hogy nem mindig tűnik igazságosnak(ugye mindig a játék a hibás :D), Hint: egy apró fókusz és koncentráció igazi gyógyírként működik, ígérem. És persze ott van az igazi retro kincs, a Gyűrűk Ura: A király visszatér (2003), ahol egy hack & slash élményben hadseregnyi orkkal vehettük fel a kesztyűt.

Az Avowed egy kiváló akció-RPG, amely nagyszerű történetmeséléssel, érdekes karakterekkel és látványos világgal büszkélkedhet. Ugyanakkor nem hozza azt a fajta reaktív, komplex RPG-élményt, amelyet a műfaj legnagyobb újítóitól várhatnánk 2025-ben. Ha szereted az Obsidian munkásságát, imádni fogod. Ha pedig valami Baldur’s Gate 3-szintű mélységet keresel, lehet, hogy kicsit csalódott leszel.

Értékelés: 8.5/10 – Egy első osztályú történetmesélő RPG, amelynek világa lehetne interaktívabb, de így is megéri a kalandot.
Részletesebb értékelés:
Grafika: 9/10
Játékélmény: 8/10
Hangulat: 9/10
Zene/hang: 8.5/10
Vélemény: Mindenképp próbáld ki, ha szereted a Fantasy jellegű akció-RPG játékokat, biztosan nem fogsz csalódni, de ha komplexebb RPG-re vágysz, akkor érdemesebb ha a Baldur’s Gate 3 világában próbálsz szerencsét. Ha érdekel az Obsidian műve, kukkants bele az idei évet nyító eddigi legnevezetesebb akció-rpg előzetesébe.